Honnan erednek?
Álmainkkal akkor boldogulhatunk, ha megértjük eredetüket és keletkezésük okait. Kétségkívül nem a tudatos elme termékei. Alvás közben keletkeznek, amikor tudatos énünk pihen. A tudattalan pedig tétlen, nem kapható ésszerű vagy építő jellegű gondolkodásra. Tehát ez sem lehet forrása a szerfölött összetett és megfoghatatlan álmoknak. A tudattalannak mindössze abba van némi beleszólása, mi jut be és mi nem. De hol jutnak be és ki az álmok? Minden álom tökéletesen teljes, jól felépített és dús fanzáziára vall. Egyetlen megoldás lehetséges, amire Jung jött rá és foglalta rendszerbe:a finom tudat, más szóval a felsőbb lelki tudat termeli álmainkat. Mert hiszen tudjuk, hogy elménk két lényeges működési szintjét a tudat és a finom tudat foglalja el.
Fontosak az álmok?
Jelentőségüket bizonyítja, hogy rendszeresen létrejönnek. A létezés mindegyik megnyilvánulása egyforma jelentőségű. Mindezt szem előtt tartva az álmok esetében még fontosabb, mennire világosak és letisztultak. Sok ember tudatát álmok híján nem érhetné el a felsőbbrendű tudat, amely minden éjszaka megpróbálja átadni üzeneteit. A felsőbb én rengeteg időt és erőfeszítést áldoz rá, hogy formába öntse és tudassa közlendőjét. A legkevesebb, ha megkíséreljük felfogni/megérteni, miről szólnak az üzenetek.
Az álmokat sok tudós fejtegeti. Itt leírattatik mit gondoltak régen és mi van a modern civilizációban.
Első pillantásra úgy tűnhet, jelentéktelen semmiségek, fölöslegesnek látszik az álmok foszlányokban felmerülő képeire odafigyelni. Az ókorban úgy vélték, a bohókás álmok a szolgálaton kívüli elmét mulattatják. A különösebb, rémisztőbb álmok pedig arra valók, hogy az álmosó ne kívánkozzon ilyen helyzetekbe. Alighanem csekély jelentőséget tulajdonítottak annak a ténynek, hogy a különös álomképek az álmok ismeretlen birodalmából érkeznek.
A modern kutatók egyre behatóbban vizsgálják az álmok világát. Szeretnék megtudni, mi az álom, az önfejlesztés eszköze vagy egyféle éjszakai mozi, mely a tudattalant hivatott mulattatni, amíg a tudatos én pihen? A legújabb megfigyelések szerint hét ízben álmodunk alvás közben, egy-egy álomperiódus körülbelül háromnegyed órán át tart, életünk végéig, minden esetben, ahányszor alszunk. Az álmoknak óriási szerep jut egészségünk és jó közérzetünk fenntartásában. Az álmukból rendszeresen felzavart kísérleti alanyokon rövidesen az érzelmi feszültség súlyos tünetei mutatkoztak. A kutatók azonban a jelenségek vizsgálata közben elmulasztották vizsgálni az okokat, az álmok eredetének kérdését, kívülről igyekezvén befelé hatolni.
Nem érthetjük meg a meditáció hatását, ha nem ismerjük az emberi teljesség elemeit, a tudatos, a szellemi-lelki és a fizikai szintek hármasságát.
Nem érthetjük meg a meditáció hatását, ha nem ismerjük az emberi teljesség elemeit, a tudatos, a szellemi-lelki és a fizikai szintek hármasságát. A fizikai és lelki síkok összeköttetésben állnak az éltető erőközpontokkal, melyek szanszkrít neve csakra. Az elmélkedés közben a titokzatos pszichés energiákat végigküldhetjük a csakrákat összekötő csatornákon. A hatamas, kozmikus erő a Kundalini, más néven a Kígyó Erő. Mihelyt ez az átütő energia áramlani kezd bennünk, a csakrák sorban feltárulnak.